Uygarlıkların ev sahibi Kapadokya

“İnsanların yerleşiminin taş devrine kadar uzandığı, daha sonrasında Hititler’in yaşadığı topraklar, daha sonrasında da Hristiyanların en önemli merkezlerinden biri… Pek çok medeniyet, tek bir yer “Kapadokya”. Pers dilinde Katpatuk ; “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelmekte. Peki, bu harikalar diyarının tarihi nedir?”

60 milyon yıl öncesine dayanan, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların, yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla oluşmuş doğal güzellik. Hititler’in yaşadığı topraklar daha sonra Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuş. Coğrafi olaylarla Peribacaları oluşurken, tarihi süreçte insanlar bu peribacalarının içine ev, kilise oymuş, fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımış. Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititler ile başlar. Ülkeler arasında ticari ve sosyal bir bağ kuran Kapadokya, İpek yolunun da önemli kavşaklarından biridir.

Kapadokya’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler nereler?

Göreme: Pek çok kilise, manastır ve yaşam alanı kalıntılarının bulunduğu bu bölge Peribacası oluşumunun izlenebileceği en ideal yer.

Uçhisar: Kapadokya’nın en yüksek noktası olan uç hisar, şehir merkezine 5 km mesafede yer alıyor. Kapadokya’nın kapısı olarak bilinen Uçhisar, gölgesinin en güzel panaromik seyrinin yapıldığı tepe üzerine kurulu bir kasaba ve günümüzde yüksek gelirli ziyaretçilerin tercih ettiği konaklama merkezi.

Avanos: Antik devirde Venessa, Zuwinasa ve Ouenasa isimlerini alan Avanos, Hititlerden beri süregelen seramik yapım geleneğine sahip.

Avanos-Paşabağ: Paşabağ Rahipler Vadisi olarak bilinen Göreme-Avanos yolu üzerinde zelveye çok yakın olan Paşabağ, şapkalı peri bacası oluşumlarının görüleceği bir vadi. Keşişlerin inziva yeri olarak kullandıkları bir bölge olan vadi ve çevresi, hediyelik eşya satan dükkanlarla çevrili.

Avanos-Devrent Vadisi: Hayal Vadisi veya Perili vadi olarak bilinen peribacalarının hayvan ve insan şekline benzetildiği yer Avanos’ta bulunmakta. Meşhur deve figürünün görüldüğü peribacasıyla ünlü Kapadokya’nın görülmesi gereken bu bölgesinden Göreme’ye yalnızca 10 dakika mesafe yer alıyor.

Avanos-Çavuşin Köyü: Kapadokya bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çavuşin Köyü, Göreme’ye 2 km uzaklıkta yer alıyor. Hristiyan derviş ve toplulukların yaşadığı bu köyün en eski yapısı 5’inci yüzyıl tarihli Vaftizci Yahya Kilisesi. Güllüdere yakınlarındaki Haçlı Kilise aynı zamanda Müslüman Arapların akınlarına karşı savunma amaçlı olarak da kullanılmış.

Kapadokya_Fotoğraf Haluk Comertel_Panoramio

Ürgüp-Temenni Tepesi: Tepede bulunan türbeye çaput bağlanıp dilek dilenmesi nedeniyle adı “Temenni” olarak anılmaya başlanmış. Tepenin ortasında bulunan kümbet daha önceleri Ürgüp Tahsinağa Halk Kütüphanesi olarak kullanılmış.,

Ortahisar: Köy merkezindeki yer alan tüf kaya ve çevresine oyulmuş kaya evlerden oluşan, Kapadokya’nın yöresel köy yaşamını sürdürmekte. Hristiyanların bölgeden ayrılmadan önce manastır yaşamına ait örnekler bıraktığı Ortahisar’da, Harim, Cambazlı, Hallaçdere Manastırı ve Balkan Deresi Kiliselerini görülmek mümkün.

Ortahisar Kalesi; Kapadokya’nın en büyük peribacası olarak anılmakta olan kale, dünyanın çok katlı yerleşimlerinden ilk bilinenlerinden ve İpek Yolu kervansaraylarının uğrak yerlerinden. Üç yanı vadilerle sarılı olan kalenin bulunduğu kayalar, savaşın bol olduğu dönemlerde Etiler tarafından oyulmuş. 2017 yılında Ortahisar Kalesine giriş ücreti 2 tl.

Zelve: Kapadokya’nın en önemli vadilerinden biri, peri bacası oluşumunun en yoğun olduğu yer. Yüzlerce ilginç peri bacası oluşumuna oyulmuş, 8. ve 9. yüzyıllara ait 15 kilise bulunmakta. Yerleşik hayatın ne zaman başladığı bilinmemekle beraber Zelve 9. ve 13. yüzyılda Hristiyanların önemli dini merkezi konumunda olmuş ve rahiplere ilk dini seminerlerin bu yörede verildiği bilinmekte.

Ihlara Vadisi: Gezilebilecek en mükemmel gezinti ve yürüyüş alanlarına sahip, tüm ziyaretçilerini eşsiz doğası, yeşillikleri ve tarihi kiliseleriyle kendisine hayran bırakan yer. Her sene binlerce yerli, yabancı turistin ilgi odağı olan Ihlara Vadisi yaklaşık 14 km uzunluğunda ve bu derinliğini yanardağ volkanından çıkan lavlar sayesinde kazanmış. Bu eşi benzeri görülmemiş vadide kiliselerin yanı sıra çeşitli tarihi barınak ve mezarlar bulunuyor. En dikkat çeken tarihi yapılardan biri Ağaçaltı Kilisesi’dir.

Yeraltı Şehirleri: Kapadokya bölgesi, tarihi boyunca sık sık saldırılara uğramış. İşkencelere uğrayan insanlar kendileri için sığınacak yerler aramışlar ve yöredeki yumuşak tüften oluşan kayaları oyarak zeminden aşağı inen mekanlar meydana getirmişler. Sonuç olarak bölgede yeraltı şehirleri yapılmış ve insanlar tehlike anlarında buraya sığınmışlar. Yeraltı Şehirleri’nin başlıcaları; Kaymaklı, Derinkuyu, Mucur, Gümüşkent, Ovaören, Özkonak ve Gökçetoprak’ta yer alıyor. Yeraltı Şehirleri’nin en büyükleri Kaymaklı ve Derinkuyu.

Balon tur fiyatları ne kadar?

Kapadokya’da ki olağanüstü coğrafyayı keşfetmenin en iyi yollarından biri sıcak hava balonları. Rüzgar yönünde hareket eden balonlar yaklaşık 1000 ile 5000 feet yüksekliğe çıkabilir. Genellikle 1 saat süren uçuşlarda güneşin doğuşu ve yer yüzüne yayılışı vadi içlerine girerek olağanüstü peri bacalarını görmemize olanak sağlıyor. Büyüleyici bir manzaraya ev sahipliği yapan Kapadokya’yı ek olarak kuş bakışıda görmek isterseniz, fiyat olarak 199 tl ve 400 tl arasında ücretler mevcut.

 

Leave a Reply