Türkiye’de kamp yapabileceğiniz doğa harikası yerler

Türkiye’de kamp yapabileceğiniz doğa harikası yerler

Şehrin kalabalığı ve stresi sizi yorduysa, doğayla iç içe kalıp huzur bulabileceğiniz dört bir yanında farklı doğal güzellikleriyle göz kamaştıran yurdumuzda kamp yapılabilecek o kadar doğa harikası yerler var ki, henüz keşfetmedi iseniz ve kamp hazırlığında iseniz harika kamp alanlarına hep beraber ufak bir gezintiye çıkalım.

YEDİGÖLLER, BOLU

Yedigöller sonbaharda doğadaki bütün renkleri görebileceğiniz bünyeye bürünüyor. İsmini birbirine belli noktalardan bağlı olan yedi tane krater gölü ve şelalelerden alıyor. Burada en büyük kamp alanı, Derin göl ve Büyük göl arasındaki geniş alanda bulunuyor fakat göllerin kıyısında istediğiniz herhangi bir alana da çadır atmak mümkün. Orman işletmesinin kısıtlı bir misafirhanesi ve tuvalet gibi özellikleri de var. Bu bakımdan yarı kamping yarı doğal bir kamp alanı gibi düşünebilirsiniz, çadırınızı kendiniz getiriyorsunuz ve yemek hizmeti gibi hizmetler bulunmuyor. Buz gibi kaynak suyu, göl çevresi yürüyüşleri, izinli göl balıkçılığı ve geyik çiftliği gezisi bölge aktivitelerinden. Balıkçılık seviyorsanız mutlaka olta götürün.

Bolu Yedigöller hava durumu sonbaharda ılık ve bol yağışlı, kışın hava -4 dereceyi görüyor yazın ise sıcak ve nemli. Kışın kamp yapmayı düşünüyorsanız uygun ekipmanla hareket etmeniz gerekmektedir.

Yedigöller Nerede ? Nasıl Giderim ?

Yedigöller Millî Parkı, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde Zonguldak ilinin güneyinde Düzce ilinin doğusunda yer alan Millî Parka Bolu İli Mengen ilçesinden ulaşım mümkündür.

URLA DEMİRCİLİ KOYU KAMPI, İZMİR

Berrak ve bi o kadar temiz bir deniz kenarında kamp yapmak isteyenler için oldukca cezp edici bi yer olan Demircili Koyu.

Denizin kıyısında çadırınızı kurup çadırınızdan şarabınızı yudumlayarak geceleri yakamoz manzarası, gündüz ise deniz manzarasıyla güzel bir uyku çekebilirsiniz. Balık tutup güzel bir ziyafet hazırlayabilirsiniz. Suyu dalgasız ve soğuktur. Yakındaki ücretli plajda bisiklet parkurunda güzel bir doğa gezisi yapabilirsiniz.

Urla Demircili Koyu Nerede ? Nasıl Giderim ?

İzmirin Urla ilçesinin güney batısına düşüyor. Sığacığın batısında çeşme otobanından giriş yapıp ormanlık alanın içerisinden ilerleyip köyün içinden geçtikten sonra bu koya ulaşabilirsiniz.

AKYAKA ORMAN KAMPI, AKYAKA, MUĞLA

Akyaka Orman Kampı, karavan ve çadır kampı yapmak isteyenler için ideal bir yer. Kafa dinleyebileceğiniz, ormanın içinde kuş cıvıltılarıyla huzur bulabileceğiniz nadir yerlerden. Manzarası harika. Çamaşırhane, bulaşıkhane, mutfak, Duş, WC, elektrik gibi hizmetler var. Ormanda ateş yakmak yasak bu yüzden soğuk mevsimlerde günü rahat geçirmek için ekipmanlarınızın özellikle uyku tulumunuzun kaliteli olmasına dikkat edin.

Akyaka Orman Kampı Nerede ? Nasıl Giderim ?

Muğla’nın merkezine 30km mesafede olan Akyaka’ya Muğla Otogarından sezonda her yarım saate bir dolmuş kalkıyor. Akyaka’ya ulaştığınızda sahilden sağa doğru ilerlediğinizde kumsalın sonunda Orman Kampının girişini göreceksiniz.

YENİCE ORMANLARI, KARABÜK

Eğriova Göleti çevresi çadır kampı için çok elverişli. Herhangi bir işletme ve tesis olanağı yok. Tamamen doğayla başbaşasınız ve aklınızda bulusun Eğriova tarafı çevre illere göre çok daha serin. Mutlaka uyku tulumu, battaniye ve sizi sıcak tutacak kıyafetler götürün. Bunun dışında yanınıza kalıcağınız süre boyunca yetecek kadar su ve yiyecek de götürmeniz gerek çünkü maalesef içme suyu bile bulabileceğiniz bir yer yok.

Yenice Ormanları Nerede ? Nasıl Giderim ?

İstanbul’dan geliyorsanız; Bolu – Gerede – Eskipazar – Karabük güzergahını ya da diğer bir alternatif olarak Bolu – Yeniçağ – Mengen – Gökçebey güzergahını izleyin. 417 kilometrelik yolculuğunuz yaklaşık 5,5 saat sürecek. Ankara’dan geleceksiniz; Gerede – Eskipazar – Karabük güzergahını izleyin. 257 kilometrelik yolculuğunuz yaklaşık 3 saat sürecek. Otobüsle gelmeyi planlıyorsanız, Karabük’ten Karabük Yenice’ye düzenli olarak kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz.

DEDEGÖL DAĞI, ISPARTA

Burası da çok doğal ve değiştirilmemiş bir alan. İzleyenlere Himalaya Dağları görünümü sunuyor. Isparta’nın doğusundaki ilçelerinden olan Yenişarbademli’de bulunan Dedegöl Dağı 2.992 metre rakımıyla görenleri büyülüyor. Çadırınızı çayır çimen istediğiniz gibi kurabilirsiniz ama çeşmeye yakın kurmanızda fayda var. Bunun dışında çok da bir oluşum yok. Doğa yürüyüşçülerin ve dağcıların çok tercih ettiği bir yer.

Dedegöl dağı Melikler Yaylasında her yıl Dedegöl dağı şenlikleri düzenlenmektedir.

Dedegöl Dağı Nerede ? Nasıl Giderim ?

Özel aracı olanlar, Melikler Yaylası’na gitmek için Isparta merkezden Eğirdir’e oradan ise Aksu yoluyla birlikte Yenişarbademli’ye kadar gelerek Melikler Yaylası’na çıkabilirler. Ayrıca kendi aracı olmayanlar ise Isparta’dan 6 TL karşılığında Eğirdir’e oradan Yenişarbademli minibüslerine binerek Vali Çeşmesi’nin önünde inerek yol ayrımından 2-3 kilometre yürüdüklerinde Melikler Yaylası’na varabileceklerdir.

TORKUL GÖLÜ, DÜZCE

Sazlıkları ve nilüferleriyle şirin doğal bir göl. Düzce şehir merkezine yaklaşık 28 kilometre mesafede. Gölet yoluna girebilmek için Düzce merkeze geldikten sonra Beyköy ve Uğurlu Köyü istikametine sapmanız gerekiyor. Burada bir kamp tesisi yok, yiyeceğinizi, içeceğinizi ve kamp araç gereçlerinizi yanınızda getirin çünkü alacak bir yer bulamazsınız. Alışveriş yapabileceğiniz en yakın köyler Uğurlu Köyü ve Beyköy, Torkul Göleti’nden 22 kilometre civarı mesafedeler. Manzarası ve temiz havası sizi hızlıca oksijen çarpmasıyla karşılayacak. Aşağıdaki sıcaklığa göre Gölet ve çevresi oldukça serin oluyor. Çantanızda polar vb. giysilerinizi bulundurmalısınız.

Önemli bilgi: Telefon hiçbir şekilde çekmiyor gölet çevresinde. İletişim kurmak için Torkul Göleti tabelasının önüne gitmeniz gerekiyor.

Torkul Gölü Nerede ? Nasıl Giderim ?

Düzce’de Uğurköyü sınırlarındaki Torkul Göleti ve Yaylası ‘na çıkmak için İstanbul – Ankara otobanından ayrıldıktan sonra yaklaşık 34 km yol yapmanız gerekiyor. Bu tırmanışın başlarında size Samandere eşlik ediyor. Bir süre sonra orman yoluna giriyorsunuz. Yol düzgün olmasına rağmen çok virajlı olduğu için yaklaşık 1 saat sürüyor.
Torkul Yaylası ve Göleti’ne ulaşmak için öncelikle Odayeri Yaylası’nı geçmeniz gerekiyor. Odayeri Yaylası ‘ndan sonra 11 km ‘lik yolunuz kalıyor.

ABANT KAMP ALANI BOLU

Abant Gölü çevresindeki Örencik Yaylası’nda rahatlıkla kamp yapabilirsiniz, hem günübirlik gelenlerin sorularına maruz kalmazsınız hem de biraz daha kafanız rahat eder. Yaz olsa bile yanınızda kalın bir şeyler bulundurmakta fayda var. Abant kamp alanları şelalelerden yaylalara kadar pek çok yere yayılmış durumda. Ormanlık alanlarda, dağların yüksek yerlerinde konaklayabilirsiniz. Bölgenin dağlık arazisi kaya tırmanışı, yamaç paraşütü gibi birçok aktivite için bulunmaz fırsattır.
Abant’ta Kamp Nerede Yapılır?
Göl çevresi Milli Park olarak kabul edilip koruma alına alındığından burada kamp kurmak yasak. Ancak iç kesimlerde Abant kamp alanı seçeneğiniz artıyor.
En ünlü Abant kamp yerleri ise:
Örmeci Yaylası Kamp Alanı
Adres: Abant Yolu Mevkii
Sinekli Yayla Kamp Alanı
Adres: Abant Yolu Mevkii

ERIKLI YAYLASI KAMPI YALOVA

Rakımı 600 m olan bulunan yayla, çadır kampı için uygun bi yer. Buna rağmen, sonbahar mevsiminde gündüz ile gece arasında 18 dereceyi bulan sıcaklık farkı var. Çevrede doğa yürüyüşü yapmak, eşsiz manzalaralar içinde gezmek için harika bir yer. Bölgede elektrik yok, herhangi bir ışıklandırma da olmadığından yanınıza iyi bir aydınlatıcı almanızda fayda var. Kafa ışıkları bu tip durumlarda çok işe yarıyor. Yaylada tuvalet de yok. İhtiyaçlarınızı tamamen doğal yollarla hallediyorsunuz.

Çevrede ormanlar sık ve 3 tane de şelale bulunmakta. Kampa uygun mevsimler ilkbahar, yaz ve sonbahar.

Erikli Yaylası Nerede ? Nasıl Giderim ?

Erikli Yaylası Yalova il sınırları içinde bulunuyor. Yayla’ya ulaşım Çınarcık’a bağlı Teşvikiye Köyü’nden sağlanıyor. İstanbul’dan İDO veya Turyol’un direk Çınarcık seferleriyle Çınarcık’a ulaştıktan sonra buradan yarımda ve tamda kalkan minibüslerle (2 TL) 20 dakikada Teşvikiye Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Yaz sezonu dışında İdo Çınarcık’a sefer yapmıyor. Bu durumda feribotla Yalova oradan yaklaşık 50 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla (3,5 TL) Çınarcık İskele’ye ulaşarak Teşvikiye Köyü’ne bu şekilde geçebilirsiniz. Yine yaz aylarında Teşvikiye’den saat 11.00 ve 13.00’da direk Erikli Yaylası’na minibüs seferleri bulunuyor ve Yayla’dan son araç 17.00’da dönüyor.

AYDER IHLAMURALTI KAMP ALANI RIZE

Kamp alanı ünlü Ayder Yaylası’nda bulunuyor. Geniş arazisiyle kamp kurabileceğiniz nadir yerlerden. Bölge her an yöresel müzik aletlerini duymaya müsait bir yer. Kamp alanı içerisinde yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kafetarya, günlük alışverişlerinizi yapabileceğiniz marketler ve tuvalet mevcuttur.

Ayder Kardan Adam Festivali Ne Zaman ?

Kar raft (kar üstünde rafting), halat çekme, karda horon ve çeşitli yarışmaların olduğu, akşamları tulumla horonların çekildiği eğlenceli festival bu yıl 27 Ocak 2018 cumartesi günü başlıyacak.

Ayder Ihlamurlatı Nerede ? Nasıl Giderim ?

Trabzon Havalimanı’na 160 Km, Rize il Merkezine 82 Km, Karadeniz otoyoluna 39 Km uzaklıkta bulunan, Doğu Karadeniz’in incisi Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesine 18 Km mesafedeki tesislere kendi aracınızla da gelebilirsiniz.

DALYAN CAMPING, DALYAN, MUĞLA

Dalyan Gölü kıyısında, çadırda, bungalovda veya karavanda kalabileceğiniz bir kamp alanı. Elektrik, duş, wc, sıcak su, temizlik malzemeleri,Wifi, çamaşır makineleri, mutfak, bar, bakkal, market, cumartesi pazarı gibi olanaklar var.

Dalyan Camping Nerede ? Nasıl Giderim ?

Dalyan’a Fethiye, ya da Muğla veya Marmaris yönünden ulaşabiliyor. Fethiye yönünden, Ortaca üzerinden kolayca Dalyan’a gidebilirsiniz.
‘İzmir’-Muğla karayolunu kullanarak, Sakar Geçidi’nden ‘Gökova”ya indikten sonra Ortaca’ya ulaşabilirsiniz. Ortaca’dan sonra Dalyan 12 kilometre mesafede.

Leave a Reply