Güneydoğu Asya’da görmeniz gereken 4 ülke

Güneydoğu Asya’da görmeniz gereken 4 ülke

Günümüzde uçak firmalarının sayısının gittikçe artması bu firmalar arasında ki rekabeti de arttırdı dolayısıyla artan rekabet bilet fiyatlarını da olumlu yönde etkiledi. Bilet fiyatlarının ucuzlaması dünyanın ne kadar küçük olduğunu bize her geçen gün hatırlatıyor ve hal böyle olunca tatil için tercih edilebilecek bölgeler arasına eşsiz doğası,plajları ve ucuz tatil avantajları ile Güneydoğu Asya’da girmiş bulunuyor. Ben de küçüklüğümden beri hayalim olan sadece sırt çantamı alıp yollara koyulma fikrini Güneydoğu Asya’da gerçekleştirme şansını yakaladım ve 2 ay boyunca gezdiğim 4 ülkeyi tüm detayları ile sizinle paylaşacağım hadi hep beraber bir göz atalım..

TAYLAND

Taylan’da bir kafenin manzarası / 16.24 p.m

Gece hayatı ve benzersiz doğal güzellikleri ile son yıllarda dünyada ki ortak tatil bölgelerinden biri haline gelen Tayland, içinde bulundurduğu cennet adaları ile birlikte bu listede kesinlikle olması gereken bir ülke olduğunu düşünüyorum. Seyahatimin büyük çoğunluğunu burada geçirmemin başlıca sebepleri öncelikle ucuz olması ve mükemmel adalarına doyamamam olduğunu söyleyebilirim şimdi o adalara neden doyamadığımı hep beraber görelim..

1-) KOH PHANGAN

Ben bu cennet adalar arasında beni en çok etkilemiş olan ‘’koh Phangan’’ adası ile başlamak istiyorum. Bu adanın en büyük farkı her ayın dolunay günü Koh Phangan’ın en büyük plajı olan Haad rin plajında dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle dolup taşan ve 5 farklı dj ile 24 saat süren Full Moon Party etkinliğine ev sahipliği yapması.

Full moon öncesi / 14.56 p.m

Koh Phangan’da nerede kalıcaz ?

Booking uygulaması ile rezervasyon yaptığım ve haad rin plajına 2 dakika mesafede bulunan ‘’Sea Bungalows’’ isimli otelde geceliği 80 TL’ye kaldım. Fiyatın yüksek olma sebebi ise rezervasyon tarihlerinin Full Moon Party tarihleri arasında olması.

2-) PHUKET

Tayland denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Phuket kesinlikle bu ünün hakkını veriyor. 10 gün kalarak seyahatim boyunca en uzun süre kaldığım yer unvanının sahibi olan bu ada her şeyden önce 24 saat durmayan gece hayatı ve eşsiz Patong plajı ile tam bir tatil bölgesi diyebiliriz.

Phuket’te nerede kalıcaz?

Ben geceliği 30 TL olan Patong Holiday isimli otelde kaldım, adanın kalbi olan patong caddesi ve plajına 10 dakika mesafeye sahip olmasının yanı sıra otel müdürünün Türk olması ekstra güzeldi.

Gece hangi mekanda eğlenilir ?

Bu sorunun cevabı şüphesiz Patong caddesinin en ünlü gece kulübü olan ‘’Illuzion’’ adlı gece kulübü. İçki fiyatları Tayland standartlarına göre biraz yüksek olsa da kaliteli dj ve mükemmel ışıklandırması ile pişman olmayacağınızı garanti edebilirim..

Iluzion’dan bir kare / 00.18

3-) PHİ PHİ ADASI

Bize kalırsa buranın en güzel yanı Plankton Turu gibi çok özel deneyimler bulunan bir yer olması ama insanların beklentisi genelde bu olmuyor. Buraya herkes Maya Bay’ı görmeye ve üniversiteliler arasında nam salan gece hayatı için akın ediyor. Burada çok eğlendim ve tam Biz Evde Yokuz kafasında unutulmayacak deneyimler de buldum.

Phi phi nerede kalıcaz ?

Ben PP Centerpoint Hostel’de kaldım fakat tavsiye etmiyorum.. Booking uygulamasından alternatif araştırması daha mantıklı olacaktır.

 

 

Tayland uçak bileti fiyatları ne kadar ?

Tayland Gün batımı / 20.18

Tayland gibi uzak yerlere bilet bakarken en ucuz bileti bulmak için benim kullandığım www.skyscanner.com.tr

Adresini size de tavsiye ederim tüm alternatifleri karşınıza çıkaran bir çalışma sistemi var.

KAMBOÇYA

Yakın geçmişinde büyük acılar atlatmış olan henüz yavaş yavaş huzura kavuşan ve tarih kokan sokaklarıyla günümüzde Güneydoğu Asya’ya yolu düşenlerin genellikle es geçemediği bir ülke haline gelen Kamboçya her anımda beni çok şaşırtan bir ülke oldu.. Öncelikle yakın geçmişinde ki acıları biraz açmak istiyorum. Kızıl Khmerler, Kamboçya’da gerilla savaşıyla iktidarı ele geçirerek 1975-79 arasında ülkeyi yöneten Maocu çizgideki radikal komünist hareket ve bu hareketin başında ’Polpot’ isimli bir diktatör varmış bu Polpot iktidarda kaldığı 4 yıl boyunca 2 milyon sivili katlederek bir soykırım girişiminde bulunmuş ve bu ölümlerin sebebi bazen gözlüklü ve elleri nasırsız olduğu için burjuva olarak gördüğü kişiler bazense dikatatörlüğüne karşı gelmek olmuş.

Kamboçyalı bir aile / 13.25

Sihanoukville sahili koh rong adasına gidiş / 14.22

Kamboçya görülmesi gerekenler

1- Angkor Wat

Tüm Asya yolculuğum boyunca belki de 40 tapınağa girip çıktım fakat bu ‘Angkor Wat’ çok başka bir auraya sahip olmasının yanı sıra tarihi dokusundan en ufak bir şey kaybetmemiş olması da burayı böylesine etkileyici kılan faktörlerden sadece bir kaçı.. Giriş kişi başı 38 dolar bu fiyat gerçekten bütçemi sarsacağını bilsem de Kamboçya’ya gelme sebeplerimden biri olan Angkor Wat’a girişimi engelleyemezdi..

Angkor wat girişi / 14.22

Angkor wat yüksekten görünüşü / 15.17

 2- Ölüm tarlaları 

20 yüzyılın en korkunç trajedisi, Kamboçya’da nüfusun dörtte birini ortadan kaldıran, okumuş kesimi tamamen katleden kızıl kmerlerin mağduru olmuş, katledilmiş insanların kemikleriyle dolu olan bu tarlalar Fiziksel katliamın izlerini insanların benliğine ve gözlerini nasıl işlenmiş olduğunu anlamak için Ölüm Tarlaları‘nı (Killing Fields) ve Kamboçya’nın hüzünlü hikâyesini bilirseniz, acılı karanlık bir geçmişin izlerini şehrin 15 km kuzeybatısında olan Ölüm Tarlaları’nda (Choeung Ek Memorial) görmek mümkün.

Cellatların cocuklara işkence yaptığı cinayet ağacı.

3- Koh Rong adası

Güneydoğu Asya’da bir Türk adası olan bu ada hayatınızda görebileceğiniz enteresan yerlerden biridir diyebilirim. Burası Koh Rong adası, Kamboçya’nın en popüler destinasyonlarından bir tanesi.  Saklı kalmış ve el değmemiş plajları, partileri, bungalovları, ahşap restoran, barlarıyla; huzur ve eğlencenin müthiş dengesi. Fransa, Bulgaristan, Amerika gibi ülkelerin Survivor yarışmalarının yapıldığı bir ada burası. Bu adanın ününü, güzelliğini ben daha Tayland’da iken duymuştum. Koh Rong Ama bu adaya gelmem ile beni şaşırtan başka bir şey oldu. Burası tam bir Türk adası.‘’Kayıp‘’ ada desem yeridir.

Adanın kullanılan tek sahili / 17.41

Adadan ayrılırken / 11.25

 

 

 

 

 

 

 

Ada da yaşayan Türklerin nüfusu oldukça fazla ve adanın hakimi Türkler diyebilirim. Adanın kurulmasından tutun bugüne kadar gelmesini sağlayan hep bizimkiler.

Adanın elektriğinden, adaya ulaşıma kadar, İnternetinden, partilerine kadar her şeyi Türkler sağlıyor. Adada araç yok. Yollar sadece patika ve kumsal. Ulaşım uzak yerler için ise genellikle deniz üzerinden sağlanıyor. Buraya Sihanoukville şehrinden 2.5 saatlik bir tekne yolculuğu ile ulaşabilirsiniz ücreti kişi başı 10 dolar.

Kamboçya Mantarı (Kombucha çayı) nedir ? Ne işe yarar ?

Kombucha adı verilen bir mantar türüyle hazırlandığı için kombucha çayı, kamboçya çayı gibi isimlerle anılan komu çayının en büyük özelliği de bu mantar aslında. Sıra dışı içeriği sayesinde dikkat çeken kombu çayının popüler hale gelmesinin sebebi de elbette faydaları. Öyle ki bu çayın faydaları düşünebileceğinizden bile fazla..

Kamboçya çayının yapıldığı mantar

  • Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan iltihaplanmalara karşı vücudu destekliyor, iltihaplı bölgelerin daha hızlı iyileşmesine yardım ediyor.
  • Zararlı maddelerin vücuttan daha hızlı bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlıyor.
  • Kan dolaşımını düzenleyerek tansiyon sorunu yaşayanlara destek oluyor, özellikle yüksek tansiyonu dengelemede etkisi oluyor.
  • Saç sağlığına da iyi geldiği bilinen kombu çayı, saçların hızlıca uzamasına olanak sağlıyor, daha güçlü köklere sahip saçlara kavuşturuyor.
  • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımınını kolaylaştırıyor.

 

Kamboçya uçak bilet fiyatları ne kadar ?

İstanbul’dan direk Kamboçya’ya uçak bileti almak fiyat olarak artışa sebep olacaktır benim tavsiyem önce İstanbul-Bangkok alınıp Bangkok’dan otobüs veya uçak ile tekrar Kamboçya’ya geçmektir. Ortalama fiyatlar gidiş-dönüş 2000 TL olacaktır.

Kamboçya vize istiyor mu ?

Kamboçya kapıda vize uygulamasına sahip bir ülke ve karayolu da olsa havayolu da olsa 36 dolar karşılığında tek sefer girişli 30 gün süren vizenizi sınırlardan alabilirsiniz

MALEZYA

Güneydoğu Asya’da ki tek farklı dine sahip ülkesi olan Malezya resmi din olarak Müslüman bir ülke fakat bu ulkede temel olarak uc irk bulunmakta Hintli, Çinli ve Malezyali (malay). Hintliler genelde hindu, Çinliler budist/hiristiyan, Malaylar ise musluman. eger Hintli veya Çinli iseniz dininizi secebilirsiniz ancak Malay iseniz musluman olmak zorundasiniz.

Kuala lumpur / 21.51

Ülkede ki sert kanunlar genelde Malaylara uygulanmakta ve dini açıdan Müslüman olanlar Müslümanlığa aykırı davrandıklarında ciddi para cezaları ile karşı karşıya gelebiliyorlar. Fakat diğer ırklara karşı ne bir faşizm ne de bir baskı hissetmedim. Seyahat planınız varsa kesinlikle tavsiye ediyorum. Özellikle çok kültürlü yapısı ve çevresinde bulunan adalar görülmeye değer. Ülkenin başkenti olan Kuala Lumpur, Güneydoğu Asya’nın en metropol ve gelişmiş şehirlerinden biri.

Malezya görülmesi gerekenler

1- Kuala Lumpur

Ülkenin başkenti, Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi olan bu şehir kültürel yapısıyla tam bir metropol olma özelliğini taşıyor. Kuala

Petronas ikiz kulelerine milli pozumuzu verdim

Lumpur denince bunlar dışında akla gelen en önemli şey ise tabi ki Petronas ikiz kuleleri. Şehrin kalbi bu kulelerin çevresinde atıyor. Şehir de nerdeyse herkes İngilizce biliyor çok kültürlü olma sorununu bu şekilde aşmışlar..

 

2- Penang Adası

Sanatın ve tarihin birleştiği, her köşe başı müzeleri sergileri olan bu ada küçük sahil kasabalarına benzeyen bir akışa sahip. Tabi Penang denince akla gelen ilk şey şüphesiz duvar resimleri.. Bu resimler şehirde ki sanatçılar tarafından şehrin dört bir yanında ki duvarlara yapılarak şehri bambaşka bir atmosfere sokmuş bu kadar betimlemeden sonra nasıl olduğunu bir görelim..

Sokak resimleri / 15.54

3- Batu Caves

Batu Caves (Batu Mağarası), Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un 15 km kuzeyinde yer alıyor. Hindular için kutsal bir ibadet yeri olan Batu Mağarası, dünyanın en büyük Hindu mağara tapınağı olarak geçiyor. Yer seviyesinden yaklaşık 100 metre yüksekte, 400 milyon yaşındaki dik kireç taşı kayalıklarının içerisinde olan bu kutsal mağara kesinlikle görmeniz gereken yapılardan olduğunu düşünüyorum. Batu Mağarası’nın çevresinde, tırmanılan merdivenlerde çok sayıda maymun, ziyaretçilerden bir şeyler almaya veya yerdeki çöpleri toplamaya çalışıyor. Maymunlar bazen tehlikeli olabildiklerinden, evcil hayvanmış gibi yaklaşmak biraz tehlikeli olabilir benden söylemesi..

Meşhur heykelimiz / 16.03

Batu caves’den bir dost

 

 

 

 

 

 

 

Batu Mağarası’na nasıl gidilir ?

Kuala Lumpur’un 15 km kuzeyinde Gombak bölgesinde yer alıyor ve ulaşımı da gayet kolay. Bu yüzden herhangi bir tur almak gerekmiyor. KL Sentral istasyonu yakınındaki KTM Komuter’den, Port Klang hattıyla 2 Ringgit karşılığında yarım saate ulaşılabiliyor. Trende, kadın ve erkekler için ayrılmış vagonlara ayrı ayrı binilmesi gerekiyor.

SİNGAPUR

Nam-ı diğer aslanlar şehri olan son ülkem Singapur deyince aklıma ilk gelen kuralları ve o kurallara uyan insanları oluyor hiç şüphesiz.. 5 milyon nüfusa sahip olan bu ülke aynı zamanda ülkenin başkenti olan Singapur’a ilk girdiğimde Asya’dan çok bir Avrupa ülkesine giriş yapmış gibi hissettim bunun nedeni binalar ve taşıtlar diğer Asya ülkelerinden farklı olarak daha Avrupai bir havaya sahip.. O zaman bu Avrasya havasında olan ülkede neler yapmışız neler yapılır bir bakalım..

Singapur marina bay civarı / 07.27

 Singapur’da Görülmesi gerekenler

1-Orchard Road

2 km’yi geçen uzunluğuyla ülkenin en ünlü caddesi. En çok ziyaret edilen alışveriş yerlerinin sıralandığı yol, ayrıca kafe ve dinlenme alanlarıyla cazip. Çok sayıda eğlence yeri ve birbirinden güzel yemekleriyle ziyaretçilerini alışveriş noktaları arasında yer alıyor. Orchard Road, Singapur’u keşfetmek isteyenler için vakit ayrılıp gezilmesi gereken önemli yerlerden birisi, özellikle de alışverişi seviyorsanız! Fakat şimdiden uyarıyım biraz pahalı…

Orchard Road / 15.07

2- Marina Bay

Terasında oldukça geniş bir bahçeyle turistlerin ilgi odağı. Marina Bay bölgesi müzeleri, eski binaları, modern tasarımlarıyla yarım günü geçirebilecek bir yer. Geceleri ise Singapur’un en gözde yerleri arasında yerini alıyor. Ayrıca Burada dünyanın en pahalı oteli ‘’Marina Bay Sands’’ yer alıyor sadece duydum gerçi ama dışardan görmekti güzeldi..

 

 

Singapur bilinmesi gerekenler

Singapur Güneydoğu Asya’da ki en pahalı ülke olmasının yanı sıra çok vakit harcamanız gereken bir yer değil bence maksimum 3 gün yeterli onun haricinde geceliği 60 tl’ye kaldığımız ‘moon hostel’ kalacak yer olarak önerebilirim. Artık Güneydoğu Asya seyahati için hazırsınız! İyi yolculuklar…

#yolaçıkyolaçık

EDİTÖR: Yasin Örten, Arel Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü öğrencisi

EDİTÖR BONUSU

Leave a Reply